Boguszowice
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 25, maj 2011 16:44
Boguszowice - składają się z dwóch dzielnic miasta Rybnika - Boguszowice-Osiedle i Boguszowice Stare - i leżą na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Graniczą z Żorami a dokładniej z miejscowością Rój, także z gminą Świerklany, które należą do powiatu rybnickiego.
Boguszowice-Osiedle jako dzielnica posiada około 13 tysięcy mieszkańców, Boguszowice Stare zamieszkuje około 7600 ludzi, co łącznie w przybliżeniu daje 20 600 mieszkańców.
W latach 1945 - 1954 Boguszowice funkcjonowały jako gmina (Boguszowice, Gotartowice, Folwarki, Kłokocin, Rowień i Rój), w latach 1962- 1975 posiadały prawa miejskie. W roku 1975 decyzją władz wojewódzkich zostały włączone do Rybnika.
Boguszowice leżą na Płaskowyżu Rybnickim, który z kolei jest częścią Kotliny Raciborsko-Oświęcimskiej. Współrzędne geograficzne to: 18°38 do 18°38 długości na wschód i 50°03 do 50°10 szerokości na północ.
Teren pod miejscowością tworzą głęboko wcięte doliny i kopułowate pagórki powstałe w skutek działalności lodowca oraz na skutek eksploatacji górniczej. Boguszowice leżą w obrębie tzw. zapadliska przedkarpackiego, warstwy mioceńskie tworzą tu iły, piaskowce i zlepieńce kwarcowe, z kolei na których osadziły się utwory ilaste z wkładkami piaszczystymi. Bezpośrednio na miocenie "spoczywają" układy czwartorzędowe - żwiry, piaski i gliny. Występują tu również a przede wszystkim warstwy karbońskie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Część tego złoża charakteryzuje się występowaniem stromych, wąskich siodeł oraz niecek (siodło boguszowickie), także wielu uskoków, węgiel jest silnie zagazowany. Na północno-wschodnich obrzeżach występuje także sól kamienna.
Gleby nie należą do żyznych - wszystkie należą do średniej klasy i są to w przeważające części gleby bielicowe wytworzone z piasku i glin, rzadziej występują gleby mułowo-bagienne (w dolinach rzek i potoków).
