Ustaw jako stron startow Dodaj do ulubionych
logo


DK Boguszowice
rybnik.com.pl
Rybnik.eu
PZW Boguszowice
Piekarnia Kristof
Spółdzielnia Mieszkaniowa


18 ekip ratowniczych walczyło o Puchar Prezesa Kompanii Węglowej


Na terenie kompleksu sportowego „Górnik” w Rybniku-Boguszowicach odbyły się piąte już zawody górniczych zastępów ratowniczych kopalń Kompanii Węglowej. 18 ekip ratowniczych walczyło o Puchar Prezesa.

Podobnie jak w roku ubiegłym ekipy ratownicze pokonywały zmodyfikowany ratowniczy tor przeszkód. Zgodnie z regulaminem o kolejności miejsc decydował czas uzyskany przez zastęp ratowniczy, z uwzględnieniem ewentualnych kar czasowych.

Każdy uczestnik zawodów był obowiązkowo wyposażony w aparat regeneracyjny W-70 oraz maskę typu panoramicznego, pochłaniacz CO2 28, zapasową butlę tlenową o pojemności 2l, aparat przeznaczony do ewakuacji poszkodowanego, lampę nahełmną oraz nożyce ręczne do cięcia siatki.

Na torze przeszkód ratownicy mieli do pokonania osiem stanowisk: przejście przez przepust tamowy, użycie przygotowanego sprzętu pneumatycznego do podniesienia elementu stalowego, pokonanie niskiego przejścia (długość 20,00 m, szerokość 0,95 m, wysokość 0,65 m), wymiana butli tlenowej u ratownika wskazanego przez sędziego na linii startu, skręcanie przygotowanych wcześniej dwóch odcinków rur o średnicy 150 mm, przy czym poprawne wykonanie zadania było kontrolowane przez wykonanie próby ciśnieniowej, transport poszkodowanego (manekin) na noszach z użyciem aparatu oddechowego przystosowanego do ewakuacji poszkodowanego, przecięcie siatki zgrzewanej przy użyciu nożyc ręcznych na szerokość umożliwiającą bezpieczne przejście zastępu z noszami przez przeszkodę, przejście z poszkodowanym przez przepust tamowy.

Zawody zaczęły się od mocnego uderzenia – zastęp gospodarzy – KWK „Jankowice” osiągnął rewelacyjny czas bez punktów karnych i już wtedy wiadomo było, że trudno będzie pobić ten wynik.

I tak też się stało. Zawody wygrali gospodarze – ekipa KWK „Jankowice”. Drugie miejsce zajęli ratownicy z KWK „Bobrek-Centrum” Ruch Bobrek, natomiast trzecie – zespół KWK „Makoszowy” Ruch Makoszowy.

Nagrody wręczali prezes zarządu Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceprezes Marek Uszko.

Jestem pod wrażeniem umiejętności i sprawności ratowników biorących udział w zawodach – powiedziała pani prezes. –Oby te umiejętności były przez was wykorzystywane tylko przy okazji zawodów. Możecie być pewni, że nie będzie żadnych cięć nakładów na ratownictwo górnicze. – dodała.

Obecność pani prezes została entuzjastycznie przyjęta przez widownię i uczestników zawodów. Wszystkie ekipy ustawiały się w kolejce, by mieć pamiątkowe zdjęcie z szefową Kompanii. Rano uczestników zawodów odwiedził Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski.

Źródło: Kompania Węglowa, 11-06-2011

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

«  grudzień 2018  »
pwÅcpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31© Copyright by Boguszowice.com 2008 - 2011
design by dicon. All rights reserved.
Kontakt: diconster@gmail.com